Moderni karinė technika: JAV kariuomenės tankas „M1 Abrams“
Atnaujinta: 2020-03-09
  • m1abrams001__Small_
  • m1abrams002__Small_
  • m1abrams003__Small_
  • m1abrams004__Small_

„M1 Abrams" yra Jungtinių Amerikos Valstijų pagrindinis mūšio tankas. Tai gerai ginkluotas, manevringas ir sunkiai šarvuotas tankas. „M1 Abrams" buvo sukurtas pakeisti pasenusius Antrojo pasaulinio karo tankus „M60" ir „M48A5". Šiuo metu sukurtos trys pagrindinės „Abrams" tanko versijos - „M1", „M1A1", „M1A2". „M1A2" - naujausia ir moderniausia. Skiriasi tankuose sumontuota elektronika, šarvai ir ginkluotė. Tankas labai sunkus - sveria apie septyniasdešimt tonų. Šiuos tankus savo kariuomenėse naudoja JAV, Egiptas, Kuveitas, Saudo Arabija ir Australija. „Abrams" dalyvavo trijuose karuose - abejuose Persijos įlankos ir Kosovo.

Pirmąją versiją („M1 Abrams") sukūrė „Crysler Defence" (šiuo metu jį gamina „General Dynamics Corporation"). JAV kariuomenės arsenale jis pasirodė 1980 metais. Kita versija („M1A1") buvo išleista 1985 m. (gaminta iki 1993 m.). Tankas turėjo naują 120 mm pabūklą, atnaujintus šarvus ir apsaugos nuo cheminio, biologinio ir branduolinio ginklo sistemą. „M1A2" - naujesnė versija, kur įdiegtas šiluminis vaizdo matymas, naujas ginklų valdymo pultas, navigacinės sistemos, komunikacijos įrenginiai. Vėliau pridėti nusodrinto urano šarvai. Dalis senesnių M1 tankų buvo atnaujinami iki „M1A2" versijos. Tanko įgula - keturi žmonės (tanko vadas, vairuotojas, taikytojas ir pabūklo užtaisytojas).

Variklis

„Abramsą" varo 1500 arklio galių (1119kW) „Honeywell AGT1500" dujų turbininis variklis, suteikiantis galimybę važiuoti 72 km/val. greičiu keliais ir 50 km/val. bekele. Tankas gali važiuoti ir greičiau, iki 100 km/val., tačiau įrengtas greičio ribotuvas neleidžia viršyti 72 km/val. Viršijus šį greitį labai padidėja įgulos sužeidimo tikimybė. „Abramsui" tinka įvairūs degalai - benzinas, dyzelinas, žibalas, aviacinis kuras. Pastarąjį JAV kariuomenė ir naudoja, nes taip paprasčiau dėl logistikos. Tanke įrengta šešių pavarų greičių dėžė - keturios iš jų skirtos judėti į priekį, o dvi - atbulai.

Galingas variklis užtikrina pranašumą mūšio lauke, tačiau kelia nemažai problemų. Pirmiausia - naudoja labai daug degalų. Užkurti varikliui pririekia apie keturiasdešimties litrų. Kita problema - tankas skleidžia daug šilumos, todėl pėstininkams sunku eiti greta. Šiuo metu amerikiečiai planuoja variklį pakeisti lengvesniu ir paprastesniu „LV100-5". Jis padės sumažinti kuro sąnaudas 33 proc. Tankui planuojama pritaikyti ir dyzelinį variklį.

 

Šarvai

„Abramsą" saugo kompozitiniai šarvai iš plieno, keramikos, plastiko komponentų, kevlaro. Šoniniai bokštelio ir korpuso šarvai turi pakabinamus antikumuliacinius ekranus, kurie saugo tanką nuo kumuliacinių užtaisų. Nuo 1987 metų šarvams pradėtas naudoti nusodrintas uranas, gerokai padidinęs apsaugą nuo visų tipų prieštankinių ginklų, tačiau padidėjo tanko svoris (nusodrintas uranas sveria pusantro karto daugiau negu švinas). Pirmieji tankai tokiais šarvais buvo dislokuoti Vakarų Vokietijoje, norint apsiginti nuo galimos Sovietų Sąjungos agresijos. Pirmojo Persijos karo metais šarvai atlaikė Irako „T-72s" tankų ir prieštankinių granatų smūgius. Žymus karinių knygų autorius Tomas Klencis (Tom Clancy) mini atvejį, kuomet vienas „Abrams" tankas įklimpo, o kitas „Abrams", norėdamas, kad šis neatitektų priešams, apšaudė jį, tačiau nesugebėjo visiškai sunaikinti.

„Abramso" elektroninė apsaugos sistema gali nukreipti priešo paleistas valdomas raketas. Teigiama, kad sistema veiksminga prieš šilumines ir radijo bangomis, infraraudonaisiais spinduliais valdomas raketas.

 

Ginkluotė

Pagrindinis pabūklas - 105 mm „M68A1", galintis šaudyti įvairaus tipo šaudmenimis iki trijų kilometrų. Šaudant toliau pradėdavo trūkti kinetinės energijos sunaikinti modernesnius šarvus. Naujesnėse versijose („M1A1" ir „M1A2") panaudotas „M256A1" 120 mm pabūklas. Jis naudojamas ir Vokietijos „Leopard 2" tankuose. Įdomu tai, kad pabūklas užtaisomas rankomis, nes, anot kūrėjų, „taip greičiau ir patikimiau negu automatika". Žinoma, kuriant tanką tai buvo aktualu, o dabar atrodo gerokai atgyvenęs būdas.

„Abramsas" turi vieną 50 kalibro (12,7 mm.) „M2" ir du 7,62mm „M240" kulkosvaidžius, montuojamus ant bokštelio. Anksčiau, norint šaudyti kulkosvaidžiais, reikėdavo išlįsti iš bokštelio. Dabar pagrindinis kulkosvaidis valdomas kompiuteriu bokštelio viduje. Taikytis padeda ir naktinio, ir šiluminio vaizdo žiūronai. Greitai ketinama pridėti granatsvaidį.

 

Taikymosi sistemos

„Abrams" tankas turi šaudymo valdymo kompiuterį, kuris analizuoja įvairių daviklių ir kamerų duomenis, pateikia galimą geriausią puolimo variantą. Analizuojami duomenys gaunami iš: lazerinio atstumo matuoklio, vėjo greičio ir krypties, nuokrypio daviklio, matuojama amunicijos, oro temperatūra, slėgis, tanko ir taikinio judėjimo greitis, kryptis. Kompiuterio pateikiami duomenys užtikrina 95 pataikymo procentą.

 

Transportavimas

Šiuos tankus ilgais atstumais plukdo laivai, pririekus greičiau - skraidina lėktuvai. Dažniausiai naudojamas JAV karinių oro pajėgų milžinas „C5 Galaxy", galintis vienu metu skraidinti du visiškai mūšiui paruoštus tankus, arba mažesnis „C-17 Globemaster", galintis skraidinti vieną „Abramsą".

 

Patirtis karuose: Antrasis Irako karas

Puolant nebuvo sunaikintas nė vienas „Abramsas". Keturi buvo pamušti, tačiau netrukus suremontuoti. Vienas žymesnių pasiekimų - vieno „Abramso" mūšis netoli Bagdado su septyniais „T-72" tankai. Visi irakiečių tankai buvo sunaikinti, o amerikiečių - nenukentėjo. Puolimo metu didžiausią grėsmę kėlė ne Irako sunkioji karinė ginkluotė, o priešo snaiperiai ir pakelės bombos, kuriuos sunku pastebėti. Pavyzdžiui, 2003 metais vienas tankas sunaikintas prieštankinės minos su papildomais 500 kg sprogmenų. Smūgis buvo toks stiprus, kad net nuplėšė bokštelį. Tankai visiškai nepritaikyti mūšiams miestuose, todėl bendrovė, gaminanti „Abramsus", sukūrė tanko atnaujinimo komplektą „TUSK" (Tank Urban Survival Kit). Jis turėtų padėti tanką valdyti mieste. Komplekte yra 50 kalibro kulkosvaidžio nuotolinio valdymo sistema, papildomi šarvai nuo raketų, išorės telefonas, kuris padeda bendrauti tanko įgulai ir jį lydintiems pėstininkams, skaidrus apsauginis stiklas kulkosvaidininkams.

 

Ateitis

Kai kurie šaltiniai teigia, kad „M1A2 Abrams" - paskutinis tokio tipo tankas (MBT - Main Battle Tank), nebebūsią didesnių šio tankų atnaujinimų. JAV ketina iš esmės pertvarkyti savo karines pajėgas, dabar vadinamas Ateities kovine sistema (Future Combat System). Ji susies visų tipų pajėgas į vieną sistemą. Dabar kuriamo tanko prototipo pavadinimas - „XM1202", tačiau apie ją JAV nesuteikia daug informacijos. Žinoma, kad tai bus lengvesnė ir pėstininkų tiesioginei paramai skirta kovinė sistema. Daugelis dabartinių tankų užduočių bus perkeltos nuotoliniu būdu valdomiems ar savarankiškai sprendimus priimantiems koviniams robotams ar nepilotuojamiems lėktuvams. Tai nėra tolima ateitis, nes kovinių robotų prototipai jau šiuo metu Irake atlieka užduotis kartu su 4-ają „Gebenės" (Ivy) pėstininkų divizija.

 

Tanko specifikacijos:

 

 

 

 

M1 M1A1 M1A2
Ilgis 9,77 m
Plotis 3,7 m
Aukštis 2,37 m
2,44 m
Maksimalus greitis 72 km/val
67 km/val
Svoris 55,7 t
67 t
68 t
Pabūklas 105 mm
120 mm
Įgūla 4 žmonės

Nuotraukos iš http://www.militaryfactory.com

Parengta pagal užsienio spaudą

 

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Eugenijau, Mes važiuojame 2013, Pasvalyje

Pavasaris - laikas, kai atgimsta ne tik gamta, bet ir...

Kovinis pėstininkų transportas – 4K7FA-KSPz

Pagrindinis Austrijos šarvuočių gamintojas...

Iš automobilizmo istorijos – Uljanovsko automobilių gamykla

Didžiojo Tėvynės karo metais, vokiečiams artėjant prie...

Lietuvos specialiųjų tarnybų technika – ugniagesių gelbėtojų amfibija

Šiandien autoreviu.lt skaitytojams pristatome kiek rečiau matomą, tačiau labai svarbią funkciją atliekančią ugniagesių gelbėtojų transporto priemonę – amfibiją.

„Mes važiuojam 2010“

Lietuvos senovinės automototechnikos mėgėjų klubas visus senų ir retų automobilių mėgėjus...

Projektas „GRAŽIOJI LIETUVA“: Karinės technikos muziejus Vilniuje

Skaitytojo parengtas fotoreportažas iš Karinės technikos muziejaus

Skrodžiantys vandenį automobiliai

Pirmąjį amfibijos prototipą Amerikoje sukūrė inžinierius iš Bafalo miesto Rodžeris V.Hofheinsas...

Koviniai robotai JAV kariuomenėje

Kai reikia pavaduoti žmones...

Kovinė pėstininkų mašina (BMP)

Nepaisant to, kad pasaulyje daugėja kalbų apie taiką ir nusiginklavimą, tikroji padėtis kaip ir anksčiau lieka įtempta, o karai ir vietos neramumai įsiplieskia vienas po kito

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: