Šarvuotis BTR-90 (БТР-90)
Atnaujinta: 2020-03-09
  • troop-carrier_2
  • btr90-3
  • BTR-90_bosse
  • btr_btr-90

Pasikeitusi geopolitinė situacija ir dažni lokalūs karai, mažėjant kariuomenės dydžiui, reikalauja kurti mobilias, manevringas ir gerai apsaugotas ginkluotas mašinas, galinčias efektyviai spręsti šiuolaikines kovines užduotis. Labiausiai pritaikyti tokioms užduotims - šarvuočiai. Ne atsitiktinai daugelis išsivysčiusių šalių intensyviai kuria savas kovines mašinas. Galima teigti, kad šiandien daugelio kariuomenių didesniąją sausumos pajėgų mašinų parko dalį sudaro būtent šarvuočiai.

Daugelis pastarųjų metų lokalių karų aiškiai parodė, kad atskiriems daliniams dažnai tenka dalyvauti kovos veiksmuose toliau nuo pagrindinių pajėgų ir pasipriešinti mobilioms priešininkų grupėms. Konstruktorių sumanymas toks, kad kiekvienas atskirai paimtas tokio dalinio kovinės technikos vienetas turi pasižymėti galinga ginkluote. Be to, mašina turi būti manevringa ir turėti didelę ridos atsargą.

Tokia kovinė mašina - rusų gamybos šarvuotis „BTR-90"; bendras Arzamaso mašinų gamyklos ir AB „GAZ" produktas. „BTR-90", tarybinių kovinių aštuonračių mašinų „BTR" šeimos narys. Bendra įranga, puikiai tikusi ankstesniuose modeliuose, liko nepakeista: visi aštuoni varantys ratai, variklis užpakalinėje šarvuočio dalyje, talpus desantininkų skyrius.

„BTR-90" turi naują ginkluotę. Ankstesniuose modeliuose buvusį didelio kalibro Vladimirovo kulkosvaidį pakeitė ginkluotės kompleksas: 30 mm automatinė patranka 2A42; 7,62 mm kulkosvaidis; didelio kalibro tankinis kulkosvaidis, granaitsvaidis AG-17 ir prieštankinis raketų kompleksas „Konkurs". Ši ginkluotė leidžia „BTR" sėkmingai kovoti su tankais, esančiais 4 km ir toliau, naikinti kitą šarvuotą techniką, atakuoti sraigtasparnius, lengvus inžinierinius statinius už 2,5 km, kareivius, esančius iki 4 km atstumu. Galima sakyti, kad „BTR-90" - lengvas ratinis tankas. Be to, juo galima pervežti iki 7 tonų krovinį, o didelė vidinė erdvė leidžia jį naudoti kaip 120 mm prieštankinės patrankos, minosvaidžių ar zenitinių raketinių ir prieštankinių kompleksų važiuoklę.

Kovinis skyrius - dvivietis, įtvirtintas dviejose plokštumose. Taigi galima šaudyti judant kalvota vietove. Be operatoriaus gali tilpti mašinos vadas, kuris, pastebėjęs operatoriaus praleistą taikinį, pats gali perimti ginkluotės valdymą ir sunaikinti taikinį.

Operatoriaus vietoje įrengtas kombinuotas taikiklis, naudojamas ir dieną, ir naktį. Vadas turi dieninį taikiklį 1T-13 ir radijo stotis. Užsakovui pageidaujant, koviniame skyriuje gali būti sumontuotas operatoriaus taikiklis su televizoriaus moduliu.

Važiuoklė turi naują originalią transmisiją, kuri gerokai padidino manevringumą. Dabar šarvuotis gali apsisukti vietoje kaip tankas. Didelį judrumą užtikrina galingas 510 AG dyzelinis variklis su turbininiu įpūtimu, automatinė hidraulinės mechaninė reversinė pavarų dėžė ir nepriklausoma visų ratų pakaba. Nauja nepriklausoma torsioninė pakaba su skersinėmis svirtimis dėl didelio žingsnio, teleskopinių hidraulinių amortizatorių ir plataus profilio sustiprintų padangų su centrine oro slėgio reguliavimo sistema leidžia mašinai tiesiu keliu važiuoti 100 km/val., o kalvota vietove - 50 km/val. greičiu. Važiuoti įmanoma net kai pažeisti keturi iš aštuonių šarvuočio ratų.

Nepaisant palyginus didelio svorio (apie 21 tona), „BTR" gali be papildomo pasiruošimo įveikti vandens kliūtis ir plaukioti, pakilti į desantinį laivą ar iš jo išvažiuoti, esant iki 3 balų stiprumo štormui. Be to, mašina pritaikyta gabenti oro, automobilių, vandens ir geležinkelių transportu.

Kaip ir jo pirmtakai, „BTR-90" turi bendrosios apsaugos nuo masinio naikinimo ginklo sistemą. Klientui pageidaujant, gamintojai gali įmontuoti kondicionierių.

„BTR-90" - pirmasis iš šarvuočių, kuriame gali būti sumontuota informacinė valdymo sistema, leidžianti efektyviai automatizuoti transmisijos ir variklio valdymą, kontroliuoti ir atlikti itin svarbių mašinos mazgų diagnostiką.

Kaip buvo minėta, šarvuotyje sumontuota apsaugos (iki 10 žmonių), įranga, sauganti ekipažą ir keleivius ne tik nuo smūgio bangos, bet ir nuo radiacijos, radioaktyvių dulkių, bakteriologinio ginklo ir nuodų. Viduje esantys žmonės patikimai apsaugoti nuo didelio kalibro kulkų ir sviedinių skeveldrų. Siekiant papildomo saugumo, gali būti sumontuota: papildomi šarvai, pasyvios ir aktyvios apsaugos sistemos.

 

BTR-90 charakteristikos

Varantieji ratai

8х8

Kovinė masė, kg

20920

Gali pervežti žmonių, maks.

10

Prošvaisa, mm

510

Ginkluotė

30 mm patranka, 2A42, 7,62 mm

prieštankinis kulkosvaidis,
granaitsvaidis AG-17,
priešraketinė sistema „Konkurs“

Variklis

Skysčiu aušinamas dyzelinis su

turbininiu įpūtimu

Variklio galia, AG

510

Maksimalus greitis, km/val.

100

Plaukimo greitis, km/val.

9

Kuro bako atsargos kelyje, km.

800

 

Parengta pagal užsienio spaudą

 

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Eugenijau, Mes važiuojame 2013, Pasvalyje

Pavasaris - laikas, kai atgimsta ne tik gamta, bet ir...

Kovinis pėstininkų transportas – 4K7FA-KSPz

Pagrindinis Austrijos šarvuočių gamintojas...

Iš automobilizmo istorijos – Uljanovsko automobilių gamykla

Didžiojo Tėvynės karo metais, vokiečiams artėjant prie...

Lietuvos specialiųjų tarnybų technika – ugniagesių gelbėtojų amfibija

Šiandien autoreviu.lt skaitytojams pristatome kiek rečiau matomą, tačiau labai svarbią funkciją atliekančią ugniagesių gelbėtojų transporto priemonę – amfibiją.

„Mes važiuojam 2010“

Lietuvos senovinės automototechnikos mėgėjų klubas visus senų ir retų automobilių mėgėjus...

Projektas „GRAŽIOJI LIETUVA“: Karinės technikos muziejus Vilniuje

Skaitytojo parengtas fotoreportažas iš Karinės technikos muziejaus

Skrodžiantys vandenį automobiliai

Pirmąjį amfibijos prototipą Amerikoje sukūrė inžinierius iš Bafalo miesto Rodžeris V.Hofheinsas...

Koviniai robotai JAV kariuomenėje

Kai reikia pavaduoti žmones...

Kovinė pėstininkų mašina (BMP)

Nepaisant to, kad pasaulyje daugėja kalbų apie taiką ir nusiginklavimą, tikroji padėtis kaip ir anksčiau lieka įtempta, o karai ir vietos neramumai įsiplieskia vienas po kito

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: