„Turbina", „kompresorius", „turbokompresorius" - žodžiai, kurios girdėjo ne vienas mūsų. Kas tie turbokompresoriai? Dėl ko jie genda? Kaip remontuojami? Apie tai autoreviu.lt pasakoja UAB „Turboserviso" technikos direktorius Saulius Stepulis.
Pasak S. Stepulio, tiksliausias šio įrenginio pavadinimas - turbokompresorius, nes jį sudaro dvi dalys - turbina ir kompresorius. Šnekamojoje kalboje įrenginys dažniausiai vadinamas „turbina".
Turbokompresoriaus sparnuotės
Labai tikėtina, kad su turbokompresoriumi anksčiau ar vėliau susidurs kiekvienas automobilininkas, nes šios detalės populiarėja. Vis mažiau gaminama lengvųjų automobilių be šios detalės, dažniausiai jų neturi mažesnių automobilių varikliai, bet yra išimtis. Automobilių„Smart" varikliai komplektuojami su turbokompresoriais. Jų populiarumas suprantamas - šie kompresoriai leidžia gerokai padidint variklio galią. Tarkim, variklio be turbokompresoriaus 1 litras darbinio tūrio gali sukurti iki 140 AG, o tokio pat variklio, bet su turbokompresoriumi, 1 litras darbinio tūrio gali sukurti iki 500 AG. Žinoma, padidėjus variklio galiai, jis suryja daugiau kuro, bet, tarkim dyzeliniai varikliai su „turbina" yra gerokai dinamiškesni, o tai lemia malonesnį važiavimą. Esminių skirtumų tarp dyzelinio ir benzininio kompresoriaus nėra. Skiriasi nebent seniau gaminti, vadinamieji tradiciniai ir naujesni kompresoriai su keičiamu oro srauto greičio mechanizmu. Paradoksalu, tačiau anksčiau gaminti kompresoriai, tinkamai prižiūrint, tarnauja ilgiau. Naujos kartos turbokompresoriai gaminami mažesni, mažesnė jų besisukanti masė, todėl jie efektyvesni, bet jiems tenka didesnės apkrovos.
Nauja (kairėje) ir tinkamo tepimo negavusi sparnuotė
Tipiškas benzininio variklio turbokompresorius turėtų tarnauti ne mažiau negu 200 000 km, dyzelinio variklio - 500 000 km ir daugiau. Taip yra dėl to, kad dyzelinio variklio išmetamųjų dujų temperatūra mažesnė. Nepaisant tokio skirtumo, genda turbokompresoriai panašiai ir dėl tų pačių priežasčių - nešvarumų sistemoje arba per vėlai pakeisto tepalo. Rekomenduojama po didesnio apkrovimo varikliui su „turbina" leisti padirbėti tuščia eiga ir tik po to jį išjungti.
Slėgio matavimas
Galima patikrinti turbokompresoriaus slėgį. Kaip?
Reikia nepamiršti, kad slėgis matuojamas automobiliui važiuojant, ne stovint (kai kurie mechanikai jungia manometrą į kolektoriaus sistemą, atidaro akseleratoriaus sklendę, automobiliui stovint, ir žiūri manometro rodmenis). Iš esmės toks būdas nėra visiškai klaidingas, bet nėra ir visiškai teisingas. Kaip suprasti? Jeigu automobilyje jau yra naujas turbokompresorius, tai visą slėgį jis gali sukurti ir be apkrovos. Tai nereiškia, kad kompresorius neviršys jam leistinos normos automobiliui važiuojant esant apkrovai.
Apkrovos neatlaikiusi (kairėje) ir nauja sparnuotės
Taigi turbokompresoriaus slėgį patikimiausia ir tiksliausia matuoti automobiliui važiuojant, esant apkrovai, paspaudus akseleratoriaus paminą iki galo. Geriausia matuoti važiuojant antra arba trečia pavara. Norint tiksliai išmatuoti sunkvežimio turbokompresoriaus sudaromą slėgį, reikėtų važiuoti su kroviniu arba stabdžiu imituojant apkrovą.
Kur jungti manometrą?
Manometras jungiamas į įsiurbimo kolektoriaus sistemą. Jį reikia prijungti prie bet kurio vamzdelio, einančio iš įsiurbimo kolektoriaus, jungiama per trišakį. Naujuose dyzeliu varomuose automobiliuose kartais nėra jokių vamzdelių, todėl nėra kur prijungti trišakį. Šiuo atveju siūlome naudotis medicininio švirkšto adatą. Reikia atleisti bet kurią slėginės sistemos vamzdžio sąvaržą, į tarpą tarp vamzdžių įdėti adatą taip, kad jos smaigalys būtų slėgimo sistemoje. Užveržti sąvaržą (neperveržti, kad neperlenktumėte adatos). Prie adatos jungti manometrą ir matuoti.
Jeigu nenorite tuo užsiimti, galite darbą patikėti serviso specialistams. Lengvajam automobiliui kainuos nuo 10 Lt.
Nepaisant priežiūros, turbokompresoriai kartais genda. Gedimą rodo keli specifiniai požymiai: padidėja automobilio dūmų, padidėja tepalų sąnaudos, iš variklio sklinda sireną primenantis garsas, automobilis „nebetraukia". Tiesa, dėl pastarosios problemos gali būti kalta ir ne „turbina", tačiau tai - aiškus ženklas, kad metas apsilankyti servise.
Remontas
Prieš remontuojant atliekama turbokompresoriaus diagnostika (plačiau skaitykite diagnostiką). Nustačius, kad kompresorius tikrai sugedęs, jis ardomas ir remontuojamas.
Susilanksčiusi sparnuotė
Remontas pradedamas nuo kompresoriaus išardymo.
1. Šerdies ardymas turi būti atliekamas tam tikra tvarka ir su specialiais įrankiais. Ardymas - 20 proc. remonto. Netinkamai ardant, galima sugadinti kai kurias detales, ir turbokompresoriaus nepavyks suremontuoti.
Nauja (kairėje) ir visiškai nusitrynusi sparnuotės
2. Išardžius šerdį, visos dalys valomos ir plaunamos. Išplautos detalės matuojamos ir sprendžiama dėl tolimesnių veiksmų. Kai daugelį pagrindinių detalių (ašį, korpusą, sparnuotę) reikia keisti - turbokompresorių remontuoti neapsimoka, verčiau pirkti kitą (naują ar restauruotą).
3. Pagal matavimo rezultatus išdilusi ašis ir korpusas šlifuojami iki atitinkamo matmens. Jei reikia, šlifuojama labirinto riebokšlio vieta korpuse ir ašyje. Poliruojami šlifuoti paviršiai. Komplektuojami atitinkamų remonto matmenų slydimo guoliai, kitos detalės.
Remontui naudojama moderniausia įranga
4. Parinkus reikiamas detales, kompresoriaus ašį reikia subalansuoti. Balansavimas - pats sudėtingiausias ir svarbiausias etapas. Paprastai, norint gerų rezultatų, balansuojama keturiais etapais. Daugelis nelabai supranta, kaip svarbu ir kaip tai gali paveikti turbokompresoriaus ilgaamžiškumą. Nesubalansuotas kompresorius didesnėmis variklio apsukomis gali sulūžti per 5 sek. Todėl dinamiškai balansuojami tam tikri turbokompresoriaus elementai. Atskirai subalansuojama ašis su turbinos sparnuote, kompresoriaus sparnuotė. Ašis su sparnuotėmis surenkama į komplektą ir suveržiama (be labirinto riebokšlių). Dar kartą patikrinamas disbalansas. Nedidelis disbalansas pakoreguojamas. Atsiradus didesniam, ieškoma priežastis, kuri turėjo įtakos balansavimo rezultatams.
5. Po balansavimo visos detalės, slydimo guoliai, atraminis guolis ir kt. surenkamos į korpusą, įmontuojama ašis su labirinto riebokšliais, uždedama kompresoriaus sparnuotė, viskas suveržiama. Sparnuotės užveržimo jėga ir veržimo būdas labai svarbu tolimesniam turbokompresoriaus balansavimui. Norint tai padaryti tiksliai ir be klaidų, naudojami specialūs įrankiai. Surinkta šerdis montuojama į TMI balansavimo stendą. Kadangi ašis su kompresoriaus sparnuote surenkama naudojant kelias tarpines nuotolines įvores, kurių atskirai nebalansuojame, šerdį reikia balansuoti surinktą. Balansuojant į šerdį 3-4 bar slėgiu tiekiamas karštas apie 80C tepalas. Balansuojant žiūrima, gal kompresorius leidžia tepalą.
6. Surinktą patikrintą šerdį montuojame į VSR (Vibration Sorting Ring) „Turbotechnics"MK3 stendą ir turbokompresorius sukamas visą darbo diapazoną. Stende pašalinamas rezonansinis disbalansas, kuris paprastai atsiranda kompresoriui sukantis per 80 000 aps./min.
Surinkto kompresoriaus balansavimo įrenginys
Kompresorius - beveik jau suremontuotas, liko surinkti jį į korpusą (vadinamąsias sraiges). Jos išplaunamos, nušveičiamos ir vizualiai apžiūrimos, ar nėra įtrūkių. Pataisomi sriegiai ir sumontuojama šerdis. Prisukamas slėgio nuleidimo vožtuvas. Surinktas vožtuvas reguliuojamas.
Beje, remontas - puiki alternatyva, jeigu nenorite pirkti naujo turbokompresoriaus. Standartinio lengvojo automobilio kompresoriaus kaina svyruoja nuo 1 800 iki 5 500 Lt. Remontas - nuo 530 iki 1 500 Lt. Naujos kartos turbokompresorių kainos panašios, tačiau remontas šiek tiek brangesnis. Dažniausiai tenka remontuoti lengvųjų automobilių kompresorius, serviso specialistai gali suremontuoti ir sunkvežimio „turbiną".
Remontas kainuoja pigiau, nes pakeičiamos tik sugedusios detalės, o korpuso dalys paliekamos tos pačios. Beje, kuo anksčiau bus pastebėtas gedimas, tuo pigiau kainuos remontas.
Servise „turbiną" stengiamasi sutvarkyti per vieną darbo dieną. Remontuotai detalei suteikiama pusės metų garantija, tačiau, pasak S. Stepulio, jokia garantija neapsaugos turbokompresoriaus, jei jis buvo sumontuotas nesilaikant rekomendacijų. Klientai į servisą gali atvaryti visą automobilį, gali atnešti išimtą kompresorių - remontas bus 200-300 Lt pigesnis. Siekdami išvengti sugadinimų montavimo ir eksploatacijos metu, „Turboserviso" darbuotojai prie kiekvieno suremontuoto kompresoriaus prideda tikslią jo montavimo instrukciją. Jei kyla papildomų klausimų, visada galima paskambinti.
Straipsnis parengtas naudojant UAB „Turboserviso" medžiagą.
Nuotraukos V. Misevičiaus
Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.
Efektyvūs stabdžiai saugo slidžiame kelyje
Efektyvūs stabdžiai reikalingi bet kuriuo metų laiku, tačiau labiausiai - žiemą
Apie automobilių variklių žvakes
Nors dyzelinių ir benzininių automobilių variklių žvakės
13 „Mitų griovėjų“ sugriautų automobilinių mitų
Laidą „Mitų griovėjai" žino beveik visi televizijos žiūrovai.
Lyginame: variatorius, robotizuota PD ir automatinė PD
Nesvarbu, pirksite naują ar naudotą automobilį, tikrai kils klausimas ...
Atsidariusiose parodose – inžinerinės pramonės ir transporto verslo potencialas
LITEXPO vykstančio parodos sukvietė...
Autoservise gali ir "nurengti"
Sunku būtų rasti vairuotoją, negirdėjusį nė vienos istorijos apie...
2011-ieji – perversmo automobilių pramonėje metai
Galima drąsiai teigti, kad 2011 m. įeis į automobilizmo istoriją.
Pasaulinės automobilių pramonės laukia nauja krizė?
Įvertinus tai, kad dauguma Japonijos gamyklų vis dar nedirba, klausimas tampa labai aktualus
Servisų meistrai tyko lengvatikių
Dalis automobilių remonto dirbtuvių meistrų sėkmingai įvaldė techniką, kaip pasipelnyti iš patiklių ir mažai ką apie mašinų remontą išmanančių žmonių.
Automobilių vagies prisipažinimas
Rusijos žiniasklaidoje pasirodė įdomus straipsnis, kurio autorius teigia gavęs interviu iš automobilių vagystėmis užsiimančio žmogaus.