Dar kartą apie automobilio signalizaciją
Atnaujinta: 2020-03-09
  • buggati

Frazė „Nesvarbu, kaip bus apsaugotas automobilis, jei jį norės nuvaryti, nuvarys“ yra labai netiksli. Yra nemažai atvejų, kai ir laiko nuvarymui užteko, ir pagal paliktus pėdsakus matyti, kad dirbo profesionalai, bet automobilis liko vietoje. Priežastis viena – automobilyje buvo sumontuotas elektorinių ir mechaninių įrenginių kompleksas, kuris neleido nuvaryti automobilio net ir turint pakankamai laiko.

Kas gali sudaryti automobilio apsaugos kompleksą? Tai: automobilio signalizacija, elektroniniai fiksatoriai, mechaniniai ir elektromechaniniai įrenginiai, pranešimų gavikliai, palydovinės paieškos sistemos.

Automobilinė signalizacija

Automobilinė signalizacija – elektroninis įrenginys, kurio pagrindinė užduotis pranešti savininkui apie įsiskverbimą į automobilį. Iš esmės tai vienintelė paskirtis. Apsauginių funkcijų ji neturi. Įsiskverbus ji pradėjo kaukti. Puiku, savo funkciją atliko. Beje, signalizacijos pakabuko veikimo atstumas dažnai neigiamai veikia kodo perėmimo galimybę, o automatinis užvedimas gali išprovokuoti bandymą nuvaryti mašiną. Renkantis automobilinę signalizaciją reikia įvertinti tokius faktorius:

1. Pakabuko veikimo atstumas. Vartotojui patogiau, jei didesnis veikimo atstumas. Tarkim, galima užvesti variklį neišėjus iš namų.

2. Pranešimų funkcija. Pakabuke gali būti ekranėlis, rodantis informaciją apie sistemos veiklą.

3. Automatinio užvedimo funkcija. Žiemą labai patogu automobilį užvesti iš anksto, kad būtų galima atsisėsti į jau šiltą mašiną, o vasarą – atvirkščiai (jei mašina su kondicionieriumi).

4. Turbinos laikmačio funkcija. Leidžia patogiau įjungti automobilių su turbinomis apsaugą.

Fiksatoriai

Fiksatorius – pagrindinis elektroninės automobilio apsaugos elementas. Šiuolaikiniuose automobiliuos fiksatoriai montuojami iškart. Atrodytų, mašina iš gamyklos išrieda su papildoma apsauga nuo nuvarymo. Deja, praktika rodo, kad daugumas gamyklinių apsaugos sistemų vagys nesunkiai įveikia arba apeina, todėl reiktų pagalvoti apie papildomą fiksatorių.

Renkantis fiksatorių reikia atkreipti dėmesį į:

1. Blokavimo relės tipą.

2. Identifikacijos tipą.

3. Koduoto signalo kokybę.

Blokavimo relė – ta pati relė, kuri pertraukia elektros grandinę ir neleidžia užvesti automobilio. Blokavimo relės paprastai būna įmontuotos į fiksatoriaus bloką, gali būti laidinės ir belaidės.

Identifikacija būna kontaktinė, bekontaktė ir biometrinė, kai autorizuojama savininko pirštu ar akies tinklaine.

Svarbus fiksatoriaus elementas yra blokavimo relės valdymui ir kitoms svarbioms funkcijoms suteikiamo signalo kodas. Fiksatorius turi būti atsparus kodo perėmimui, jo pakeitimui ir panašiems „pokštams“.

Mechaninės apsaugos priemonės

Mechaninė PD apsauga ne visada efektyvi, nes vagis, nuspaudęs sankabos paminą, gali pervaryti mašiną į ramesnę vietą ir netrukdomas tęsti darbą. APD apsauga efektyvi tik tokiu atveju, jei PD lynus galima pasiekti ranka iš po automobilio dugno arba po variklio dangčiu. Deja, daugelyje populiarių automobilių PD apsauga negali būti vertinama kaip efektyvi. Dažniausiai tai modeliai su priekiniais varančiaisiais ratais ir skersai sumontuota pavarų dėže: „Toyota Corolla“, „Avensis“, „Camry“, „Rav–4“, „Mazda 3“, „Ford Focus“, „Mitsubishi Lancer“, „Honda Civic“, „Accord“, „Lexus RX-serija“. Norint, kad šių automobilių mechaninė PD apsauga būtų efektyvi, rekomenduojama sumontuoti papildomas variklio dangčio spyneles ir pasirūpinti karterio apsauga, kuri tampa apsauginės sistemos dalimi.

Mechaninės variklio dangčio spynelės neleidžia įsilaužėliui patekti po variklio dangčiu. Jos ne tokios efektyvios kaip elektromechaninės. Jų silpnoji vieta – automobilio salone esanti atidarymo svirtis. Turint reikiamų įgūdžių tokią spynelę nesunku atidaryti.

Elektromechaninės variklio dangčio spynelės geriau saugo variklio dangtį, nes valdanti šio mechanizmo dalis taip pat slepiasi po variklio dangčiu, taigi spynelė apsisaugo pati. Praktika rodo, kad kuriant kompleksą labai svarbu žinoti, koks įrenginys atidarys variklio dangčio spyneles. Tai vienas svarbiausių faktorių, modeliuojant kompleksą.

Stabdžių sistemos mechaninio blokatoriaus įrengimo idėja paprasta – pradedant judėjimą dėl netinkamų vairuotojo veiksmų blokuojama stabdžių sistema, automobilis negali judėti. Specialistų abejonės šios sistemos veiksmingumu ganėtinai pagrįstos – pavojinga į standartinę stabdžių sistemą montuoti papildomų elementų.

Elektromechaniniai durų blokatoriai ganėtinai efektyvi salono apsaugos priemonė. Kaip ir elektromechaninių variklio dangčio spynelių atveju svarbi yra jų atidarymo koncepcija.

Vairo blokatorius – vienas efektyviausių įrenginių, blokuojančių vairą. Vagis apie jį sužino paskutinę akimirką. Kiek jis efektyvus, tiek ir nepatogus – reikalauja meistriškumo uždedant ir nuimant.

Tenka girdėti pasisakymų, kad visi mechaniniai blokatoriai neveiksmingi,  dėl to, kad juos paprasta „nukenksminti“ naudojant skystą azotą ir jo analogus. Nesutinkame. Žymiai paprasčiau nutraukti porą laidų, negu kartu temptis balioną azoto.

Elektroninės priemonės

Pranešimų gavikliai nėra apsaugos priemonė. Jie tiesiog informuoja. Tai gali būti ir atskiras įrenginys, gali būti ir įmontuoti į automobilio signalizaciją. Idėja paprasta – į mūsų telefoną ateina informacija apie įvykius automobilyje.

Palydovinės paieškos sistemos labai panašios viena į kitą. Jos efektyvios šiais atvejais:

- jei transporto priemonė buvo užgrobta;

- ieškant nuvarytos transporto priemonės.

Pirmuoju atveju paspauduos pavojaus mygtuką informacija pasiekia dispečerį, kuris susisiekia su policija ir valdo ją naudodamas GPS nustatymo sistemą.

Antru atveju, jei palydovinei paieškos sistemai susisiekus su savininku buvo gautas neteisingas atsakymas, įmanoma į automobilio buvimo vietą pasiųsti teisėsaugos organus.

Deja, nors ir sumontuotos automobilyje, šios sistemos negali efektyviai kovoti su vagimi automobilio vagystės momentu, nes vagis dažnai žino, kaip blokuoti palydovines sistemas ir vagystę vykdo pasiruošęs. Sakant paprasčiau, palydovinę sekimo sistemą tikslinga papildyti fiksatoriumi ir mechaninėmis apsaugos priemonėmis – sukurti apsauginį kompleksą.

Išvados

Svarbu ne tik pasirinkti tinkamą apsaugos sistemą ir jos komponentus, bet ir tiksliai suderinti jų bendro veikimo algoritmus, gerai parinkti montavimo vietas. Taip pat labai svarbu ne tik sumontuoti šį kompleksą, bet ir korektiškai jomis naudotis. Jas reiktų nustatyti budinčiu režimu prieš atiduodant automobilį į servisą ir vėl įjungti atsiimant. Jokiu būdu niekam neperduoti pakabukų ar fiksatorių.

Svarbu atminti, kad neužrakintas vairo apsaugos mechanizmas arba neįjungtas fiksatorius nesaugos jūsų automobilio, net jei jis ir taisyklingai sumontuotas, kainavo nemažus pinigus ir pasižymi puikiomis techninėmis charakteristikomis.

Ramaus ir saugaus važinėjimosi.

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Efektyvūs stabdžiai saugo slidžiame kelyje

Efek­ty­vūs stab­džiai rei­ka­lin­gi bet ku­riuo me­tų lai­ku, ta­čiau la­biau­siai - žie­mą

Apie automobilių variklių žvakes

Nors dyzelinių ir benzininių automobilių variklių žvakės

13 „Mitų griovėjų“ sugriautų automobilinių mitų

Laidą „Mitų griovėjai" žino beveik visi televizijos žiūrovai.

Lyginame: variatorius, robotizuota PD ir automatinė PD

Nesvarbu, pirksite naują ar naudotą automobilį, tikrai kils klausimas ...

Autoservise gali ir "nurengti"

Sunku būtų rasti vairuotoją, negirdėjusį nė vienos istorijos apie...

2011-ieji – perversmo automobilių pramonėje metai

Galima drąsiai teigti, kad 2011 m. įeis į automobilizmo istoriją.

Pasaulinės automobilių pramonės laukia nauja krizė?

Įvertinus tai, kad dauguma Japonijos gamyklų vis dar nedirba, klausimas tampa labai aktualus

Servisų meistrai tyko lengvatikių

Dalis automobilių remonto dirbtuvių meistrų sėkmingai įvaldė techniką, kaip pasipelnyti iš patiklių ir mažai ką apie mašinų remontą išmanančių žmonių.

Automobilių vagies prisipažinimas

Rusijos žiniasklaidoje pasirodė įdomus straipsnis, kurio autorius teigia gavęs interviu iš automobilių vagystėmis užsiimančio žmogaus.

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: