Montuojame automobilio saugos sistemą (signalizaciją)
Atnaujinta: 2020-03-09
 • P2248876
 • P2248863
 • 002
 • P2248865
 • P2248867
 • P2248868
 • P2248870
 • P2248872
 • P2248874
 • P2248877
 • P2248879
 • P2248880
 • P2248881
 • P2248882
 • P2248883

Šiandien autoreviu.lt skaitytojams pristatome dar vieną automobilių elektriko Gedimino parengtą straipsnį.

Dažnas automėgėjas, ypač turintis bent jau pradinių elektronikos ir radijo technikos žinių, susimąsto, kaip pačiam, apeinant brangias ir dideles specializuotas įmones, savo automobilyje sumontuoti (įrengti) apsaugos sistemą. Ypač, jei mašina nėra nauja ir techniškai labai sudėtinga.

Pabandykime kartu.

Pirmiausia reikia užvesti variklį ir įsitikinti, kad prietaisų skydelyje nedega jokios įspėjamosios lemputės ir indikatoriai.

Jeigu matote, kad dega apie oro pagalvių (air bag) ar variklio problemas (check engine) pranešantys indikatoriai, verčiau jau kreiptis į automobilių diagnostikos specialistą ir išsiaiškinti, kokie gedimai, kad montuojant signalizaciją nebūtų kokių nors nelauktų „staigmenų".

Jei viskas gerai, gesinkite variklį ir pradėkite ardyti automobilio priekinio panelio elementus, kad galėtute prieiti prie reikalingų mazgų.

Šiame pavyzdyje teko nuardyti viršutinę dalį, meistrų vadinamą „kepure", ir slenksčio dalį vairuotojo pusėje.

Toliau reikės rasti, kurioje vietoje bus galima prijungti signalizacijos laidus, t. y. posūkių arba gabaritų indikaciją, centrinio užrakto valdymo, durų ir bagažinės signalų, signalizacijos maitinimo (+12 voltų, korpusas arba vadinamoji masė), degimo signalą ir blokuojamąją grandinę. Be to, reikės susirasti, pro kurią salono ir variklio skyriaus vietą bus įmanoma pravesti sirenos ir kapoto atidarymo jutiklio laidus. Taip pat reikia iš karto apgalvoti, kur bus slepiamas pagrindinis signalizacijos blokelis. Jo nerekomenduojama montuoti prie automobilio šildymo elementų, vėdinimo angų ar po kilimais. Kai nuspręsite, pradėkite ieškoti reikalingų signalų.

Plonu ir aštriu peiliuku atsargiai prapjaukite automobilio laidų pynės izoliaciją išilgai. Laidus praskiriame, kad galėtumėte juos gerai apžiūrėti ir prie kiekvieno atskirai prieiti. Automobiliniu indikatoriumi suraskite reikalingus signalinius laidus. Tai padaryti nesudėtinga: indikatoriaus gnybtą prisekite prie automobilio korpuso (masės) ir adatą atsargiai įsmeikite į laidą.

Indikatorius parodys teigiamos elektros grandinės signalus ir impulsus. Pavyzdžiui, posūkių žibintų laidais teka vienodi ir ritmingi teigiamos srovės impulsai, todėl indikatorius mirksės tokiu pat ritmu, jei posūkio signalas bus įjungtas. Degimo signalas, pasukus automobilio raktelį į ON padėtį, bus nuolatinis, todėl indikatorius švies be pertraukų. Svarbiausia, kad, net sukant starterį, degimo signalas nedingsta! Norint rasti neigiamos srovės signalus (pvz.: durys, bagažinė, centrinio užrakto signalai), reikės indikatoriaus gnybtą prisegti prie laido ar jungties, kuri yra prijungta prie automobilio akumuliatoriaus teigiamo poliaus. Adatą įdūrus į laidą, kuriame atsiranda neigiamų signalų, indikatorius užsidegs.

Montuojant apsaugos sistemą kils klausimas, kokią elektros grandinę nutraukti (blokuoti), kad būtų tikrai nelengva automobilį užvesti ir nuvaryti? Rasti ir nutraukti degimo, starterio ar kuro siurblio laidus įmanoma. Dažnokai tai nėra visiškai blogas sprendimas. Taigi, suradę degimo laidą (pasukus degimo raktelį į ON padėtį, laide atsiranda +12V, o sukant starterį signalas nepradingsta), jį nukirpkite.

Pabandykite užvesti variklį. Turėtų neužsivesti. Tam, kad būtumėte tikri, ar laidas tikrai tas, pažiūrėkite, ar jis tikrai prijungtas prie uždegimo spynelės kontakto. Kirpkite toliau, ne aiškiai matomoje vietoje. Blokavimo vieta turi būti sunkiai matoma potencialiam vagišiui.

Dabar pasiruoškite signalizacijos laidus ir pagrindinį bloką.

Sukiškite laidų jungtis į joms skirtas vietas blokelyje, o laidus išskirstykite į atskiras pynes. Turi būti viena pynė į variklio skyrių, antra   - sirenai ir kapoto jutikliui, o trečia - salono vidaus jutikliui, taip pat atskiros pynės valdymo laidams ir signalizacijos maitinimui. Laidų pynes tvarkingai apvyniokite izoliacine juosta, o einančias į variklio skyrių papildomai įvilkite į plastmasinį izoliacinį vamzdelį (vadinamąjį „kembriką"). Primename, kad toks sistemos paruošimas ir pynių skaičius pritaikytas būtent šitam automobiliui, kurį naudojome pavyzdžiu.

Pradėkite montuoti signalizaciją. Pirmiausia įtvirtinkite ir paslėpkite pagrindinį blokelį - jis turi būti sunkiai prieinamas ir randamas. Išvedžiokite laidų pynes iki prijungimo vietų, pakeliui jas pritvirtinkite (maskuodami) prie gamyklinių automobilio laidų pynių. Specialiomis replėmis (galima ir peiliuku) nuvalykite laidų izoliaciją.

Jei vienoje vietoje bus kelios jungtys, laidus nuvalykite skirtingose vietose, kad pynė, baigus darbą, atrodytu tvarkinga ir neišsiskirtų iš kitų automobilio elektros instaliacijos dalių. Nukirpkite signalizacijos laidus ties prijungimo vieta, palikdami apie 1 cm ilgio atsargą. Galiukus nuvalykite, tvarkingai prisukite prie nuvalyto automobilinio laido ir būtinai sulituokite!

Litavimo vietas izoliuokite. Visą laidų pynę tvarkingai apvyniokite izoliacine juosta, atkurdami pirmykštę išvaizdą.

Variklio skyriuje reikės paslėpti sireną ir sumontuoti kapoto jutiklį. Dėl visiems suprantamų priežasčių šito montavimo etapo nuotraukomis neiliustruosime. Sirenos ruporas turi būti nukreiptas ne į viršų ir nehorizontaliai, o tik nukreiptas nuo horizontalios padėties žemyn, kad į sirenos vidų nepatektų vandens, o patekęs - iš karto ištekėtų. Nemontuokite sirenos prie pat variklio, išmetimo kolektoriaus ir labai žemai. Sirenai netiks vieta po automobilio priekinėmis apdailos grotelėmis. Ji slepiama valytuvų skyriuose, posparniuose, po plastmasinėmis oro filtro detalėmis, automobilio žibintais. Pasitelkite savo fantaziją ir loginį mąstymą! Nepaslėptą sireną labai lengva sugadinti, todėl nemąsto arba paprasčiausia tingi tie, kurie jums pataria sireną montuoti „kur lengviau". Kapoto jutiklio vietą taip pat pasirinkite tokioje metalinės detalės plokštumoje, į kurią variklio dangtis atsiremia lygiai. Pasinaudokite gamyklinėmis technologinėmis angomis, jei tokių yra ir jose galima įmontuoti jutiklį. Atsiminkite, kad jutiklis ir jo laidas neturi būti lengvai pasiekiami per plyšius tarp variklio dangčio ir žibintų ar priekinių apdailos grotelių. Sirenos ir laidų pynę būtinai pritvirtinkite prie nejudančių variklio skyriaus elementų ar gamyklinių laidų pynių.

Atminkite, kad viską reikia daryti itin kruopščiai ir kiekvieną darbą pasitikrinti bent kartą. Daugiau sugaišite - rezultatas bus geresnis, nereikės savų klaidų taisyti ar kviesti specialistą pagalbon. Pasirūpinkite tinkamu apšvietimu ir įrankiais. Taip jūsų darbas vyks sklandžiau ir greičiau.

Sėkmės montuojant!

Autoreviu.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Efektyvūs stabdžiai saugo slidžiame kelyje

Efek­ty­vūs stab­džiai rei­ka­lin­gi bet ku­riuo me­tų lai­ku, ta­čiau la­biau­siai - žie­mą

Apie automobilių variklių žvakes

Nors dyzelinių ir benzininių automobilių variklių žvakės

13 „Mitų griovėjų“ sugriautų automobilinių mitų

Laidą „Mitų griovėjai" žino beveik visi televizijos žiūrovai.

Lyginame: variatorius, robotizuota PD ir automatinė PD

Nesvarbu, pirksite naują ar naudotą automobilį, tikrai kils klausimas ...

Autoservise gali ir "nurengti"

Sunku būtų rasti vairuotoją, negirdėjusį nė vienos istorijos apie...

2011-ieji – perversmo automobilių pramonėje metai

Galima drąsiai teigti, kad 2011 m. įeis į automobilizmo istoriją.

Pasaulinės automobilių pramonės laukia nauja krizė?

Įvertinus tai, kad dauguma Japonijos gamyklų vis dar nedirba, klausimas tampa labai aktualus

Servisų meistrai tyko lengvatikių

Dalis automobilių remonto dirbtuvių meistrų sėkmingai įvaldė techniką, kaip pasipelnyti iš patiklių ir mažai ką apie mašinų remontą išmanančių žmonių.

Automobilių vagies prisipažinimas

Rusijos žiniasklaidoje pasirodė įdomus straipsnis, kurio autorius teigia gavęs interviu iš automobilių vagystėmis užsiimančio žmogaus.