Dvipusio ryšio automobilių apsaugos sistemos
Atnaujinta: 2020-03-09
  • evakuator
  • nokia
  • police

Šiais neramiais laikais, kai vos ne kas savaitę per TV ir radiją pranešama, kad vėl aktyvėja automobilių vagišiai ir tie, kas vagia iš automobilių salonų paliktus daiktus ar įrangą, transporto priemonių savininkams natūraliai iškyla klausimas, kaip apsisaugoti nuo tokių staigmenų. Paprastos signalizacijos gali padėti apsaugoti automobilį nuo nuvarymo, bet dažnai apie tai šeimininkas sužino jau po laiko. Ar įmanoma apie įsilaužimą sužinoti realiu laiku? Įmanoma. Čia gali pagelbėti dvipusio ryšio apsaugos sistemos. Rinkoje jos egzistuoja jau ne pirmi metai, bet, sakyčiau, yra nepelnytai primirštos. Visai be reikalo, nes tai beveik vienintelė priemonė, galinti laiku informuoti mašinos šeimininką apie bandymą įsilaužti ar nuvaryti automobilį.

Šių apsaugos sistemų darbo principas yra dviejų tipų:

1. Sistemos, kurių radijo siųstuvėlyje (pultelyje ) yra įmontuotas pranešimų gaviklis.
2. GSM ryšį naudojančios sistemos.

Pirmosios sistemos sukonstruotos taip, kad veikia tik tam tikrą atstumą. Tai yra, praneša apie signalizacijos suveikimą šeimininkui ribotu atstumu. Šis atstumas dažniausiai svyruoja nuo 100 metrų iki 2 km. Tai priklauso nuo siųstuvo, sumontuoto automobilyje, galingumo, jo vietos ir išorinių radijo trukdžių, kurių mūsų miestuose apstu. Be to, siųstuvų galingumą riboja ES patvirtintos nuostatos ir vietiniai įstatymai, už kurių laikymąsi tiesiogiai atsakinga Valstybinė radijo dažnių tarnyba.

Šios apsaugos sistemos yra mums jau įprastos automobilinės signalizacijos, tik turinčios specialų priedą, galintį pasiųsti į pranešimų gaviklį koduotą signalą apie suveikimą. Visos šiuolaikinės pranešimų gaviklių sistemos turi skystų kristalų ekranėlį gaviklyje. Jame, jei montavimas atliktas teisingai, galima sužinoti viską, kas vyksta su automobiliu. Signalas bus pasiųstas, jei buvo atidarytos automobilio durys, variklio dangtis, bagažinė ar suveikė judesio, posvyrio, smūgio jutiklis. Visa tai sistema praneša ir tai matoma ekranėlyje, jei, žinoma, šeimininkas nėra nutolęs už ryšio zonos ribų. Tai labai patogu, ypač tada, kai automobilį šeimininkas palieka nelabai toli. Kaip rodo praktika, dažniausiai mieste šeimininkas būna maždaug 300-500 m spinduliu, o užmiestyje - 500-1000 m. Be abejo, atsiranda ir tam tikrų nepatogumų, susijusių su šių sistemų naudojimu: gana dažnai tenka keisti maitinimo elementus imtuvėlyje ( priklausomai nuo gamintojo kas 1,5-4 mėnesiai ), nors tokią problemą galima nesunkiai išspręsti automobilyje vežiojantis atsarginius. Taip part, kadangi signalizacijos pultas tuo pačiu yra ir pranešimų gaviklis ir ekranas, jis bijo smūgių ir drėgmės.

Tačiau, įvertinus tai, kad vartotojas visada yra laiku informuojamas apie bandymą pasikėsinti į jo turtą ir tokiu būdu gali užkirsti kelią plėšikams, tai tėra nereikšmingos smulkmenos. Juo labiau, kad šių signalizacijų valdymas yra nė kiek nesudėtingesnis už paprastų signalizacijų valdymą. Tiesa, šios sistemos yra brangesnės už paprastąsias. Kainos paprasti svyruoja nuo 600 iki 1200 litų. Tai priklauso nuo to, kokio gamintojo ir kokios sąrangos sistema montuojama.

Antra dvipusio ryšio sistemų rūšis-GSM sistemos. Lietuvoje jų yra palyginus nedidelis pasirinkimas, bet savo efektyvumu šios sistemos pranoksta pranešimų gaviklių sistemas. Taip yra todėl, kad jų veikimą gali apriboti tik GSM ryšio nebuvimas, o tai šiuolaikinėje Europoje itin retas atvejis.

Kalbant apie konstrukcines šių apsaugos sistemų ypatybes reikia pasakyti, kad tai dažniausiai yra jau žinomų paprastų signalizacijų modifikacijos, turinčios GSM priedą. Naujausiose sistemose tai yra papildomas modulis, jungiamas prie apsaugos sistemos (įmanomas ir atskiro modulio montavimas be signalizacijos ), į kurį įdedama įprastinė SIM kortelė. Nuo pranešimų gaviklių sistemų ji skiriasi tuo, kad signalizacija SMS žinute praneša jums, arba dar keliems į SIM atmintį įrašytiems abonentams, apie bet kokį apsaugos sistemos suveikimą. Ir visai nesvarbu kur jūs tuo metu esate. Svarbu tik turėti su savim mobilųjį telefoną. Kitaip sakant, net jei šeimininkas išvažiuoja į tolimą kelionę, eina į kiną, priėmimą ir pan., jis visada bus laiku informuotas apie įsilaužimą ir tiksliai žinodamas, kas vyksta, išsiuntęs SMS gali užblokuoti automobilio variklį, užrakinti duris ir langus ! Tai jau yra aukštesnio lygio sistemos tad jų kaina irgi yra didesnė. Paprastai šios sistemos kainuoja nuo 1500 lt. Bet, įvertinus patogumą, beveik neribotą veikimo spindulį ir galimybę korinio ryšio pagalba sekti transporto priemonę, šios sistemos tampa vertos savo kainos. Vienintelis nepatogumas-šeimininko išsiblaškymas, kai jis palieka telefoną darbe, namie ar tiesiog pamiršta įkrauti jo akumuliatorių.

Apibendrinant visą, kas pasakyta, galime pažymėti, kad tie žmonės, kurie nori užtikrinti aukštesnio lygio apsaugą savo ratuotajam draugui, laiku reaguoti į bandymus pagrobti automobilį tikrai gali rinktis šias apsaugos priemones. Tai nėra labai brangu ir techniškai sudėtinga, o nauda akivaizdi.

Kalbėjosi V. Misevičius

Nuotraukos iš Scanpix

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Nereikalingiausios modernių automobilių funkcijos

Daugelis moderniuose automobiliuose esančių funkcijų tikrai naudingos ir ...

Automobilių vagysčių industrija

Paradoksalu, tačiau automobilių vagystės...

Vagysčių mažėja, tačiau ne taip greitai, kaip norėtųsi

Automobilių bei transporto priemonių vagystės šalies kriminalinių nusikaltimų struktūroje užima žymią vietą.

Pasaulinės automobilių pramonės laukia nauja krizė?

Įvertinus tai, kad dauguma Japonijos gamyklų vis dar nedirba, klausimas tampa labai aktualus

Automobilių vagies prisipažinimas

Rusijos žiniasklaidoje pasirodė įdomus straipsnis, kurio autorius teigia gavęs interviu iš automobilių vagystėmis užsiimančio žmogaus.

Paroda „ALT 2009“

Fotoreportažas

Montuojame automobilio saugos sistemą (signalizaciją)

Atminkite, kad viską reikia daryti itin kruopščiai ir kiekvieną darbą pasitikrinti bent kartą.

Kauno autodienos 2008

Fotoreportažas iš parodos „Kauno autodienos 2008”.

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: