EUCARIS vairuotojų ir automobilių duomenų sistema – kovos su nusikalstamumu įrankis
Atnaujinta: 2020-03-09
  • IMGP2450__640x480_

Šių metų pradžioje Lietuva įgyvendino Europos Tarybos (ET) spendimus dėl apsikeitimo techniniais transporto priemonių ir su transporto priemonėmis susijusių asmenų (savininkų, valdytojų) duomenimis per informacinę sistemą EUCARIS. Tokia informacija padeda skirtingų šalių teisėsaugos institucijoms greičiau surinkti duomenis tiriant nusikaltimus, susijusius su automobiliais.

Pasak valstybės įmonės „Regitra" informacinių sistemų eksperto Kęstučio Petkevičiaus, svarbiausios yra dvi iš daugelio EUCARIS (iš angl. EUropean CAR and driving licence Information System) teikiamų galimybių. Pirmoji - tai apsikeitimas techniniais transporto priemonių duomenimis (įskaitant ir signalus apie vagystės faktą, įkeitimus, areštus, prarastus dokumentus ir numerio ženklus). Šis apsikeitimas paprastai vyksta tarp registravimo įstaigų, savanoriško susitarimo pagrindu. Lietuva jau 10 metų keičiasi šiais duomenimis.

Antroji galimybė - apsikeitimas su transporto priemonėmis susijusių asmenų (savininkų ir valdytojų) duomenimis pagal Europos Tarybos (ET) sprendimus, tiriant nusikaltimus, vykdant jų prevenciją ir pan. ET sprendimų įgyvendinimas yra privalomas visoms ES valstybėms, bet šiuo metu duomenimis keičiasi tik 13 valstybių. Lietuva teisę keistis tokiais duomenimis gavo pernai, kai ET ekspertai įvertino, jog duomenys keistis atitinka keliamus teisinius ir techninius reikalavimus.

Per EUCARIS sistemą palaikomas apsikeitimas ir kitais  duomenimis - dėl vairuotojų pažymėjimų, tachografų informacijos (Lietuva pasirinko kitą sistemą), KET pažeidimų  (šiuo metu - tik remiantis dvišalėmis sutartimis) ir t.t.

Apsikeitimas KET pažeidėjų duomenimis, remiantis EP direktyva 2011/82/ES,  prasidės šių metų pabaigoje, jais keistis privalės visos ES valstybės. Beje, tam tikromis duomenų grupėmis per EUCARIS keičiasi (ar keisis) ir ne ES valstybės - Šveicarija, Norvegija, Islandija. Planuojama ir toliau plėsti EUCARIS apsikeitimo duomenų sritis, pavyzdžiui, keistis techninių apžiūrų duomenimis.

Keitimasis informacija nenutrūksta 24 valandas

Dvi valstybės įmonės - „Regitra" ir „Infostruktūra" - yra atsakingos už saugų ir stabilų apsikeitimo transporto priemonių valdytojų ir savininkų duomenimis procesą, kuris trunka 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. „Regitra" šiame procese atlieka dvi funkcijas: ji yra atsakinga už EUCARIS nacionalinės dalies tarnybinių stočių priežiūrą ir yra nacionalinis kontaktinis centras gaunamoms užklausoms, atitinkamai Lietuvos policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos -  nacionalinis kontaktinis centras siunčiamoms užklausoms.

Per EUCARIS sistemą informacija apie transporto priemones pasiekiama atsakingoms įvairių šalių institucijoms nusikalstamų veikų prevencijos ir tyrimo tikslais, taip pat  siekiant palaikyti viešąjį saugumą. Lietuvoje informaciją apie transporto priemones ar vairuotojus per šią duomenų bazę gali gauti Lietuvos policija, Generalinė prokuratūra, Valstybės sienos apsaugos tarnyba ir kitos nacionalinio saugumo įstaigos.

EUCARIS naudingas ir šalių narių gyventojams, perkantiems iš užsienio įvežtus automobilius, nes galima patikrinti, ar į šalį įvežta transporto priemonė nėra ieškoma.

Transporto priemonės ir nusikaltimai

Lietuvos kriminalinės policijos biuro duomenimis, transporto priemonių vagystės sudaro 4 proc. visų nusikaltimų (iš jų 2 proc. - automobiliai ir 2 proc. - kitos transporto priemonės). Per pastarąjį dešimtmetį šių nusikaltimų skaičius per metus sumažėjo nuo daugiau kaip 6 tūkst. iki mažiau nei 2 tūkst.

Ddažniausiai grobiami mažos vertės automobiliai, jų identifikaciniai numeriai nėra keičiami. Automobiliais asmenys naudojasi trumpalaikiams pasivažinėjimams arba kitiems nusikaltimams daryti. Pasinaudoję automobiliu, nusikaltėliai dažniausiai jį numeta arba sunaikina.

Kita automobilių vagysčių priežastis - suklastojus jų duomenis ir dokumentus, pergabenti per Lietuvos sieną ir realizuoti Rusijoje, Baltarusijoje, Kazachstane, Kirgizijoje ar kitose Rytų valstybėse. Tokių atvejų, policijos duomenimis, pasitaiko vis mažiau, kadangi kertant Lietuvos sieną bei pirmą kartą registruojant transporto priemonę ,,Regitroje", automobiliai yra tikrinami per ieškomų transporto priemonių registrą bei Šengeno informacinę sistemą, be to, ,,Regitra" naudojasi EUCARIS duomenų baze.

,,Regitra" ir policijos įstaigos nuolat bendradarbiauja: keičiasi informacija apie labiausiai vagiamas transporto priemones, nusikaltėlių naudojamus metodus, kartu dalyvauja mokymuose. Metų pradžioje Tarptautinė automobilių vagysčių asociacija (IAATI) policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir ,,Regitros" atstovams surengė mokymus, kuriuose pristatė naujausias teorines ir praktines žinias apie automobilių grobimų tyrimą, identifikavimą ir prevenciją.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Nereikalingiausios modernių automobilių funkcijos

Daugelis moderniuose automobiliuose esančių funkcijų tikrai naudingos ir ...

Automobilių vagysčių industrija

Paradoksalu, tačiau automobilių vagystės...

Vagysčių mažėja, tačiau ne taip greitai, kaip norėtųsi

Automobilių bei transporto priemonių vagystės šalies kriminalinių nusikaltimų struktūroje užima žymią vietą.

Pasaulinės automobilių pramonės laukia nauja krizė?

Įvertinus tai, kad dauguma Japonijos gamyklų vis dar nedirba, klausimas tampa labai aktualus

Automobilių vagies prisipažinimas

Rusijos žiniasklaidoje pasirodė įdomus straipsnis, kurio autorius teigia gavęs interviu iš automobilių vagystėmis užsiimančio žmogaus.

Paroda „ALT 2009“

Fotoreportažas

Montuojame automobilio saugos sistemą (signalizaciją)

Atminkite, kad viską reikia daryti itin kruopščiai ir kiekvieną darbą pasitikrinti bent kartą.

Kauno autodienos 2008

Fotoreportažas iš parodos „Kauno autodienos 2008”.