Mokslininkai pateikė išvadą dėl alkoblokų automobiliuose
Atnaujinta: 2020-03-09
  • autoblokas

Lietuvos teisės instituto (LTI) mokslininkai rekomenduoja nepritarti reikalavimams nuomojamuose automobiliuose įrengti alkoblokus (automobilio užvedimą blokuojančius alkotesterius).

Seime po rezonansinių įvykių svarstomas Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo projektas, kuriame ketinama įtvirtinti naują nuostatą dėl alkoblokų įrengimo. Įstatymo pataisa numato, kad „transporto priemonėje, kuri yra skirta nuomai ir kurios valdytoju yra automobilių nuomos paslaugas teikianti įmonė, privalomai turi būti įrengtas mechanizmas, leidžiantis užvesti variklį tik atlikus blaivumo testą".

LTI mokslininkai Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui pateikė savo išvadą, kurioje pažymi, kad toks reguliavimas apsunkintų konkrečių ūkio subjektų - transporto priemonių nuomos paslaugas teikiančių įmonių - veiklą. Nuomoti automobiliai sudaro tik nedidelę dalį eisme dalyvaujančių transporto priemonių, be to, nėra statistinių duomenų, kurie pagrįstų, jog būtent su nuomotais automobiliais padaroma daugiau avarijų dėl vairuotojo girtumo.

„Sukurti papildomus reikalavimus vien tik nuomojamų transporto priemonių grupei nebūtų nuoseklu ir pagrįsta. Tai būtų selektyvus reguliavimas (pasirenkamas tik vienas segmentas), o tai nėra tinkama", - rašoma Seimui pateiktoje mokslininkų išvadoje.

LTI mokslininkai atkreipia dėmesį į tai, kad vairuotojai, sėdantys už vairo neblaivūs, tokį pažeidimą dažniausiai kartoja ne vieną kartą. Todėl kur kas pagrįsčiau būtų svarstyti alkoblokų įrengimą tų asmenų automobiliuose, kurie kartą jau buvo bausti už vairavimą išgėrus. Tokio mechanizmo įrengimas galėtų būti aplinkybė, lengvinanti bausmę (pvz., teisių atėmimas galėtų būti nustatomas trumpesniam laikui, jei vairuotojas įdiegtų tokį mechanizmą savo naudojamoje transporto priemonėje). Tokia praktika plinta Europoje (Austrijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Olandijoje, Lenkijoje, Švedijoje ir kt.), analogiškas reguliavimas jau rengiamas ir Lietuvoje.

Šis projektas mokslininkams kelia abejonių ir dėl teisingos konkurencijos įgyvendinimo. Pavyzdžiui, subjektams, kurie teikia pavėžėjimo paslaugas, reikalavimas įrengti mechanizmus, leidžiančius užvesti variklį tik atlikus blaivumo testą, nebūtų taikomas ir tai potencialiai galėtų paveikti konkurencines rinkos sąlygas.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Nereikalingiausios modernių automobilių funkcijos

Daugelis moderniuose automobiliuose esančių funkcijų tikrai naudingos ir ...

Automobilių vagysčių industrija

Paradoksalu, tačiau automobilių vagystės...

Vagysčių mažėja, tačiau ne taip greitai, kaip norėtųsi

Automobilių bei transporto priemonių vagystės šalies kriminalinių nusikaltimų struktūroje užima žymią vietą.

Pasaulinės automobilių pramonės laukia nauja krizė?

Įvertinus tai, kad dauguma Japonijos gamyklų vis dar nedirba, klausimas tampa labai aktualus

Automobilių vagies prisipažinimas

Rusijos žiniasklaidoje pasirodė įdomus straipsnis, kurio autorius teigia gavęs interviu iš automobilių vagystėmis užsiimančio žmogaus.

Paroda „ALT 2009“

Fotoreportažas

Montuojame automobilio saugos sistemą (signalizaciją)

Atminkite, kad viską reikia daryti itin kruopščiai ir kiekvieną darbą pasitikrinti bent kartą.

Kauno autodienos 2008

Fotoreportažas iš parodos „Kauno autodienos 2008”.